wystawa: METAMORFOZA BRANIEWA

"Metamorfoza Braniewa" to projekt, który dojrzewał we mnie dłuższy czas. Podchodziłam do niego kilka razy, przy czym każde podejście było zupełnie inne, przez co nie do końca wiedziałam jak ugryźć temat. Wiedziałam co chcę przekazać, co do formy nie miałam pewności. W końcu się udało. Próba zakończona powodzeniem. Forma zgrała się z przekazem, który we mnie siedział.. i tak, jedna za drugą, prac zaczęło przybywać. Szukałam starych zdjęć i miejsc, które widoczne były na archiwalnych fotografiach. Planowałam kadry, drukowałam stare zdjęcia chodząc z nimi w kieszeni po mieście, aby odwzorowywać kadry i móc łączyć dwie części tak by pokazać w jednym budynku upływ czasu. 
W zasadzie nie było miejsca, do którego nie miałabym odwagi dotrzeć. Nie zniechęcały mnie strychy, dachy, czy strome brzegi rzek. Wręcz przeciwnie - im większym wyzwaniem było miejsce, tym więcej miałam zapału. 
Zaskakujący był dla mnie odzew osób, do których zgłaszałam się o ewentualne porcje zdjęć, na których mogłabym opierać kolejne prace do wystawy. 
Nadszedł dzień wystawy - był znacznie lepszy, niż dzień otwarcia poprzedniego projektu. Myślę, że to kwestia doświadczenia i działania świadomie, nie po omacku. Zjechali się zaciekawieni tematem wystawy ludzie, którzy pomogli mi w wystawie i ogrom twarzy, które często przewijały się na chodniku witając uśmiechem. 
W moim odczuciu, to mój pierwszy, dojrzalszy projekt. Ogromnie cieszę się, że spotkał się z tak pozytywnym odzewem. "Metamorfoza Braniewa" stała się bliska wielu ludziom, pasjonatom starego formatu miasta, historykom, ludziom, którzy niektóre budynki przedstawione na pracach pamiętają w starszej odsłonie. Wierzę, że wystawa i każdy sklejony kadr skłania odbiorców (oczywiście głównie mieszkańców Braniewa) do refleksji i wspomnień.
***
Zdecydowałam się umieścić tu cały projekt, by "Metamorfoza Braniewa" była bliżej nas i cały czas w obiegu. Nie wykluczam powrotu do projektu i aktualizacji tej strony. Wierzę, że e-wystawa rozgości się równie dobrze jak ta prezentowana na stalugach, nierzadko w budynkach przedstawionych w samym projekcie.

  • Share: